Babayiğit aranıyor: “Çankırı Tohum Takas ve Saklama Merkezi” Kurulmalıdır.

“Çankırı Tohum Takas ve Saklama Merkezi” Kurulmalıdır.

Çankırı Araştırmaları Sitesi, Cansaati.Org olarak nerdeyse yirmi yıldır yazıyor, düşünen insanları bir araya getiriyoruz, araştırıyoruz, araştırmaya sevk ediyoruz, bireysel ve kurum araştırmacılarına rehber oluyoruz, kimi zaman üniversitelerden gelen araştırma projelerinin ilk aşamasını biz temin ediyoruz.

Önce Çankırı için bir çağrılar yaptık, Tuz yürüyüşü, Çansaati yeniden hayatın ritmini tutmalıdır, Yeniden İmaret Hareketi. Önce insan niteliği artsın, siyasette kalite olmalı dedik, sonra şehir yaşanabilir bir hal almalı söyleminde bulunduk. Sonra İmaretten başlayan bir gelişmiş, canlı şehir hayat geçirilmelidir dedik. Bir kısım tavsiyelerimiz tutuldu bir kısmı betona, ranta, popüler kültüre kurban oldu, görmezden gelindi. Ama iyi şeyler de oldu. Geçen zaman içinde dönemin Belediye Başkanı sayın İrfan DİNÇ ve ekibinin tavsiyelerimiz neticesinde oluşturdukları Çankırı için düşünen ve üreten birçok araştırmacıyı bir araya getirerek, verimli bir toplantı gerçekleştirmeleri ve neticesinde Çankırı Araştırmaları Merkezi’nin kurulması önemli bir aşamaydı.

Bugüne kadar olan bu dönem ne derece verimli geçti, beklenen hedefe ne kadar ulaşıldı ayrı bir çalışma konusudur.

Evet, modern dünyaya bağlarından kopmadan uyum sağlayacak, Çankırılı olma vasıflarını koruyarak yaşayacak bir şehir için artık bir aşamada daha kat etmemiz gerekiyor.

Bu konuda yük Belediye başkanındadır.   Devlet Kurumları ve odaları da bir araya getirerek, halka inen bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Özetle,

Çankırı’nın kendini keşfi konusunda, nereden geldiğini öğretme hususunda güzel çalışmalar hep bu toplulukta konuşuldu, icraya geçti. Her evde yanan Tuz lambaları, İstiklal Yolu’nda yapılan etkinlikler, ziyaretçi ağırlayan medreseler gösterilen gayretlerin bir sonuca ulaştığını ve artık bu vasattan geri düşülmeyeceğinin göstergeleridir.

O halde yeni bir adım içi teşebbüse geçme vaktidir.

Sitemizde yine çokça yazıldı; Çankırı ürünlerine ait tohumlar ve yerli tohum meselesi.

Bugün Belediye Başkanına tavsiye ediyoruz. “Çankırı Yerli Tohum Takas ve Saklama Merkezi” kurulmalıdır. Belediye başkanına kendi kanunlarının böyle bir mükellefiyet vermediğinin elbette farkındayız ancak yukarıda da bahsettiğim gibi Çankırı gibi illerde siyasetin, icranın orkestra şefi ve/veya baş aktörü genelde belediye başkanları olur. Bu halde görev sizde.

Uzunyol’da yeni restore edilen yerlerden birinde “Çankırı Yerli Tohum Takas ve Saklama Merkezi” kurulmalıdır. Bir rezerv ve kataloglamadan ziyade kısa eğitimlerin verildiği, etkinlik ve eğitimlerin yapıldığı, tohumdan sofraya izin takip edildiği, uluslararası literatürde ve STK’larda, vs ilgili yerlerde temsil edilen bir çalışma için artık adım atılmalıdır.

Belediye bu konuda gerek üniversiteden gerek gönül vermiş araştırmacılardan destek almalıdır. Çankırı’nın doğal üretim yapan ve bunun merkezi olan bir il konseptine ulaşması ilimize ayrı zenginlik kazandıracağı aşikârdır.

“Çankırı Yerli Tohum Takas ve Saklama Merkezi” kurulması için mutlaka çalışma yapılmalıdır. Bunun için bir “babayiğit” aranıyor. Tavsiyemiz, Belediye Başkanının üniversiteden ve diğer kurumlardan destek alarak buna ön ayak olması ve halka inen bir yapıda işi yürütmesidir.

tohum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s