Nihayet İstiklal yolu Çankırı bölümü tarihi sit alanı oldu

 

 

 

Nihayet İstiklal yolu Çankırı bölümü tarihi sit alanı oldu

 

Haber Kaynak Hurriyet:

Kurtuluş Savaşı döneminde Karadeniz’den gelen cephanenin Anadolu’ya taşındığı istiklal yolunun Çankırı’dan geçen bölümü, tarihi sit alanı ilan edildi.
 
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurtuluş Savaşı döneminde Karadeniz’den gelen cephanenin Anadolu’ya taşındığı istiklal yolunun kent sınırları içinde kalan bölümlerinde düzenlemeler yapıldığını söyledi.

 

Kurtuluş Savaşı sırasında deniz yoluyla İstanbul’dan İnebolu’ya getirilen cephanenin İnebolu-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Ankara hattı kullanılarak cepheye ulaştırıldığını hatırlatan Özcan, “Cephane Çankırı’da Ayan köyü, Korgun ilçesi, İkiçam köyü, Ilgaz ilçesi, İnköy ve Kuşçayırı köyleri sınırından geçerek Ankara’ya, oradan da cepheye ulaşmaktaydı” dedi.

 

 

Cansaati.oRg arşivi:

Çok yazdık, konuştuk, imza topladık, TBMM de gündeme getirdik ama (2013-2005=?)

…. İstiklal Yolu Kampanyası  28.12.2005 (yazıyla ikibinbeş yılı)

https://cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=58&PN=1&title=%DDmza-kampanyas-%DDstiklal-yolu

İstiklal Yolu Kampanyası 

 

Kurtuluş savaşımızın kaderine yön veren İnebolu- Kastamonu- Ilgaz- Çankırı- Ankara  hattının, tarihimizdeki yerini daima hatırlatması düşüncesi ile “İstiklâl Yolu” olarak tescil edilmesini ve istikametteki yerleşim yerlerinde kurtuluş savaşını anlatan eserlerin ihya edilerek yaşatılmasını istiyoruz. Bu adlandırma bir şehre veya ilçeye tanınan ayrıcalık olmayıp, Savaşın yönünü değiştiren bir bölge ve halkına Devletin geç kalmış  teşekkürü olacaktır.

Bu kampanyamızda;

– Sizlerin imza atarak konuya duyarlılığınızı göstermenizi,

– Ankara, Çankırı, Kastamonu milletvekillerinin birlikte teklifi ve  Bakanlar Kurulunun isim hakkını tanımasını,

– Güzergah Mülki İdareleri ve Belediyelerinin Kurutuluş Savaşı eserlerini ihya etmelerini,  bekliyoruz.

Kampanya usulü:
Kampanya yürütme ekibi tarafından,

1-    Bugüne kadar atılan adımlar ve çalışmalar burada anlatılacak,

 

2-    İstiklâl Yolu boyunca bulunan il, ilçe, belde belediye başkanlıklarına isim verme konusunda kararlılıkları sorulacak olup, ortaya koyacakları eserler hakkında mevcutları ve (varsa) projeleri burada yer alacak,

 

3-    Ankara, Çankırı, Kastamonu milletvekillerinin bu konu hakkında ilgili yaptırımların (kanun çıkartılması gibi) takipçisi olmaları, mecliste bu konuya münhasır konuşma açmalarının talep edilecek,

 

4-    Toplanan imzaların TBMM dilekçe komisyonuna iletilecek,

 

5-    Ulusal basına ve internet medyasına bilgi aktarımı sağlanacak.

 

Araştırmacılar tarafından,

1-    Çankırı Belediyesi Çankırı Araştırmaları Merkezinden konunun önemine dair tarihi bulgular tespit edilerek sunulması,

 

2-    Diğer araştırmacılar tarafından bilgi ve belgelerle konunun desteklenmesi sağlanacak.

 

 

Halkımız tarafından,

 

Bu forumda (üyelik gerektirmeden) tüm ziyaretçilerimizin isim ve soyisimlerini belirterek tırnak içindeki ifadeyi kopyalayıp yanıt olarak eklemelerini bekliyoruz.

İmza

“İlk TBMM binasından Çankırı, Ilgaz, Kastamonu ve nihayetinde İnebolu’ya kadar olan yolun İstiklâl Yolu olarak tescil edilmesini istiyoruz.

                                                          İsim Soyisim

 

 

…. 19.12.2012  https://cansaati.org/topluluk/forum_posts.asp?TID=58&PN=1&title=%DDmza-kampanyas-%DDstiklal-yolu

 

Evet yine bir klasik yaşandı. Çankırı sadece konuştu, Kastamonu sonuç aldı.

Biz Çankırı Araştırmaları Sitesi olarak, 28.12.2005 saat 23:03 de İstiklal Yolu kampanyasını başlattık. Bilinç oluşturmak, kurumları harekete geçirmek için gayret ettik. Hatta TBMM’de gündeme alınması için sayın Hikmet ÖZDEMİR’in diğer kampanyalarımızla birlikte söz almasını sağladık.
2006 yılında Çankırı Valiliğinde komite kuruldu, 2008 de yürüyüşler başladı. Bu zaman zarfında Kastamonu’lular İstiklal yolu için tecil kararını çıkarttılar bile.
Artık Çankırı’nın yerel yöneticileri, siyasetçileri ve STK’ları oturup yeniden düşünmelidirler. Stratejik ve proje çizgisinde, faaliyet esaslı çalışma dönemine geçilmelidir.
Bugün yeniden hatırlatıyor ve tavsiye ediyoruz; Çankırı için bir sivil düşünme merkezinin teşkil edilmesi her zamankinden daha elzemdir.
 Alıntı haber http://www.bik.gov.tr/-istiklal-yol-turkiye-nin-tescilli-yolu-oldu-haberi-17700/

“İstiklal Yolu” Türkiye’nin tescilli yolu oldu

"İstiklal Yolu Türkiyenin tescilli yolu oldu

Milli mücadelede, güvenli olduğu için kağnılarla İnebolu’dan Ankara’ya cephane taşımada kullanılan “İstiklal Yolu” sit alanı olarak tescil edildi.

01 Aralık 2012 Cumartesi, 12:20

Tescil kararı, Kastamonu Müze Müdürlüğü’nün yaptığı başvuru üzerine Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından alındı.İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya uzanıyor. Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu’ya deniz yoluyla gelen cephane, kağnılarla 340 kilometrelik yoldan cepheye ulaştırıldı.Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, <strong>”Kurtuluş Savaşı’nın temel direklerinden olan İstiklal Yolu’nun, Koruma Kurulu’nca tescillenmesinden mutluluk duyuyorum. Bu kararla, Kastamonu’nun Kurtuluş Savaşı’nda üstlendiği fedakarlık ve büyük rol tescillendi” dedi.AA – Mehmet Tuğcu