ÇANKIRILI BİR ÇANAKKALE KAHRAMANI(2):HÜSEYİN ONBAŞI

Çanakkale-tsk.gov.tr

Kiseköylü Hüseyin Onbaşı (Bayram oğlu, 1308, Ilgaz-Kiseköy doğumlu)hakkındaki bu yazıyı ilk defa 2004 yılında bu sitede yayınlamışız. Başka şehit ve gazilerimizi de dile getirmeye çalıştık. Biz, şehit ve gazilerimize hayatımız boyunca önem verdik. Şimdi bu anma ve kutlamalar bir moda akımı gibi yaygınlık arz ediyor. Bundan memnun değil misiniz diye sorarsanız, memnunum memnun olmasına da… Her türlü değerlerimizi ve kutsallarımızı hızla tüketen bir sosyal değişim yaşıyoruz. Böyle bir gelişmenin olması endişesini taşımamak mümkün değil. İnşallah bu endişemizde haklı çıkmayız.

Yazımıza konu olan Hüseyin Onbaşının Çanakkale’de yahut daha sonra şehit olup olmadığını bilemiyoruz. Ancak, bir kahraman ve gazi olduğu kesindir ve devletin resmi belgesiyle sabittir.

Hüseyin Onbaşı, arkadaşı Süleyman Çavuş ve başka iki erle istihkamcı olmalarına rağmen muharebede riskli bir işe girişerek düşman siperlerinden iki Fransız askeri ve iki mitralyözü ele geçirmişlerdir. Esirleri ve mitralyözleri Türk tarafına getirirlerken Süleyman Çavuş ve askerlerden biri şehîd olmuşlar… Hüseyin onbaşı ve diğer asker, esir Fransızları ve mitralyözleri, 30. Alay’a teslim etmeyi başarmışlardır. Bu kahramanlık öyküsü, Osmanlı Devleti’nin 700. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Milli Savunma Bakanlığınca 1999 yılında yayınlanan ”CEPHEDEN MEKTUPLAR” adlı kitapta yer almıştır. Hüseyin onbaşının daha sonraki hayatı hakkında bir bilgi elde edemedim.

Hemşehrimiz Hüseyin onbaşının kahramanlığını Cepheden Mektuplar adlı eserden aynen aktarıyorum:

“1 NCİ KOLORDU
İSTİHKAM BÖLÜĞÜNDEN
ÇANKIRI-ILGAZ-KİSE KÖYÜ’NDEN BAYRAM OĞLU HÜSEYİN (1308)

Yukarıda künyesi yazılı Onbaşı, Domuzdere’de 12 nci Tümen ile (esası 6 ncı Tümen İstihkam Bölüğü) bulunmuş, arkadaşlarından Süleyman Çavuş ve diğer iki askerle bir gece siperlerde mazgal tamiri ile meşgul iken, bizim piyadelerin hücum etmekte ve sipere girmek üzere bulunduklarını görmüşlerdir. Bunlar da hücuma kendi arzularıyla katılarak sipere girmişlerdir. Siperlerden 2 mitralyöz ve 2 Fransız erini yakalayarak geriye getirirlerken, Fransızların ateşiyle Süleyman Çavuş ve diğer bir arkadaşı şehit olmuş, bunun üzerine kalan bu iki kişi piyadelerden yardım çağırarak mitralyözleri ve esirleri bırakmayıp 30 ncu Alaya teslim etmişlerdir.” (1)

Bu yiğit Türk evladını, bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyor, aziz ruhlarına Fâtiha’lar gönderiyoruz.
————————————————————————————————————————-
(1) CEPHEDEN MEKTUPLAR, T.C. Millî Savunma Bakanlığı, Ankara 1999-s. 204)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s