Çankırı Mudurnu’dan sonraki ikinci merkez

Çankırı’da kümes sayısı hızla artıyor, “2. Mudurnu” doğuyor

Çankırı giderek artan kümes sayısı ve kapasitesiyle tavukçuluğun Mudurnu’dan sonraki ikinci merkezi oluyor.

dünya gazetesi/ İBRAHİM EKİNCİ

Mudurnu, Türkiye’nin tavukçuluk merkezi. Adı, bu sektörü çağrıştırıyor. Şimdi ikinci bir tavukçuluk merkezi doğuyor. Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Tavukçuluk hızlı gelişiyor. İkinci Mudurnu oluyoruz” dedi. Bazı veriler de Çankırı’nın önemli bir tavukçuluk merkezi olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. İlde 2012’de 29 tavukçuluk işletmesi vardı. 2013’te sayı 40’a, 2014’te 52’ye ulaştı. Bu işletmelerin kümes sayıları da 60’dan 114’e yükseldi. Aynı dönemde kapasite 1.1 milyondan 2.1 milyona çıktı. Bu gelişme devam ediyor. Oda Başkanı Çelikten, “Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun önemli rolü oldu. 4 çağrı dönemi geçirildi. Tavukçuluğa yeni kapasiteler eklendi. Maddi olarak da 20 milyon destek sağlandı” dedi.

“Hayvansal Üretim İstatistikleri 2014” sonuçları ile ilgili TÜİK Kastamonu Bölge Müdür Vekili Sevgi Altınbaş’ın verdiği bilgiye göre; Türkiye’de türlerine göre yetiştirilen kümes hayvanı sayılarına bakıldığında ilk sırada bulunan iller; et tavuğunda Bolu (31.8 milyon), hindide Manisa (510.7 bin), kazda Kars (280.5 bin), ördekte Balıkesir (60.7 bin), yumurta tavuğunda Afyon (12.7 milyon) ilk sırada. Çankırı 2 milyon 142 bin adetle 54 il içerisinde 19. sırada. Kümes hayvanında 2013- 2014 döneminde artış yüzde 48. Bu artışın ana nedeni et tavuğu yetiştiriciliğindeki gelişme. 2014 yılındaki kümes hayvanı sayısı 2010’a göre 2 kattan fazla artmış.

2 milyar liralık yatırım çekti 

Başkan Çelikten, Çankırı’daki diğer önemli ekonomik gelişmeleri şu başlıklarla anlattı:
▼ Son beş yılda, Çankırı’da yapılmak üzere 120 yatırım için teşvik belgesi alınmış. Bunların yatırım tutarı 2 milyar 139 milyon lira. İhracat rakamlarımız artıyor. TİM verilerine göre 80.2 milyon dolar. 10 yıl önce sadece 1 milyon dolar civarındaydı. 110 ülkeye ihracat yapılıyor. Girişimcilerin merkez adreslerinin bulunduğu ile göre bakıldığında ilin gerçek ihracatı 200-250 milyon dolar civarında. Bazı ürünler Çankırı’da imal ediliyor ancak İstanbul, Ankara, İzmit gibi yerlerde kayıt altına giriyor. Sumitomo’nun yatırımı, yeni tavukçuluk yatırımları, tekstil yatırımları bu rakamı yukarı çekecek.
▼ Teşvikte 5. Bölge’yiz. Korgun, Çerkeş, Şabanözü ve 2012 yılında kurulan Yakınkent OSB ile birlikte 4 adet OSB var. Ulaşım ve taşımacılıkta avantajlıyız. E-80 yolu il sınırları içinden geçiyor. Şabanözü OSB, Esenboğa Havaalanı’na 60 kilometre mesafede. Yanı başından demiryolu geçiyor.
▼ Çankırı OSB 6 milyon metrekare! Sumitoma’ya 1 milyon metrekare yer verdik. Daha yer çok. 4’te 3’ü duruyor. Altyapı bitiyor.
▼ Ülker satın aldıktan sonra Aytaç tesisleri daha iyi çalışmaya başladı.
▼ Sumitomo’nun lastik yatırımı devam ediyor. Ünite ünite yapıyor. 520 milyon dolarlık bir yatırımdır.
▼ Kurşunlu’da Söğüt Seramik yatırımı oldu. Çok büyük granit ve seramik fabrikası, 700 bin metrekare, çalışıyorlar.
▼ Petlas’ın sahibi Mustafa Özcan akü yatırımı yapacak. OSB’den ön tahsis yaptık. 400 dönüm aldı. Nerden baksan 100 milyon doları bulur yatırımı.
▼ Alpin Çorap’ın fabrikası yapılıyor. İnşaatını toparlıyor.
▼ İki tane makarna fabrikamız var, biri 50 milyon dolar ihracat yaptı.
▼ Gayrimenkul gelişiyor ama sanayinin de gelişmesi lazım. Hükümetin gayrimenkule desteği gibi sanayiye de olması lazım. Sanayiciyi düşünen yok.  devamı http://www.dunya.com/guncel/cankirida-kumes-sayisi-hizla-artiyor-2-mudurnu-doguyor-254337h.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s